NAVRCHOLU.cz

SAE

    Kouzlo Orientu, celoroční koupání a báječné nákupy...

Země, která vás okouzlí, země, kde se sny mění ve skutečnost, krásný nový svět. I tak může být charakterizován pouštní stát, který nabízí ideální podmínky pro celoroční koupání. Přepychové hotely, moderní architektura, umělé ostrovy a překrásné písčité pláže spolu s nejlepšími službami poskytují zázemí pro exotickou dovolenou v destinaci, která je na dosah.

Spojené Arabské Emiráty

Pouštní země na březích Perského zálivu je stále častějším cílem cestovatelů. Většina návštěvníků sem jezdí za teplem, příjemným koupáním a výhodnými cenami nákupů. Supermoderní architektura, pohádkové kouzlo orientálních bazarů, procházky večerními prosvětlenými uličkami nadchnou každého. Čisté moře s krásnými plážemi, nezapomenutelné výlety do sluncem rozpálené pouště, lyžování na písečných dunách, luxusní obchody s oděvy, šperky a elektronikou – to vše vám mohou Spojené arabské emiráty dopřát, a prožijete tak dovolenou, na kterou se nezapomíná.

 

CESTOVNÍ DOKLADY

S platností od 22.3.2014 je zrušena vízová povinnost pro občany 13 zemí EU, včetně České republiky. Podmínkou bezvízového vstupu je platný cestovní doklad s minimální platností 6 měsíců ode dne vstupu na území SAE. Po příletu je zdarma uděleno do pasu tzv. „visa upon arrival“, tj. razítko opravňující držitele k pobytu v délce maximálně 30 dnů. To je možné za poplatek prodloužit u imigračních orgánů v SAE o dalších 30 dnů. Bezvízový režim se nevztahuje na služební a diplomatické pasy. Pro vstup do SAE je nežádoucí izraelské razítko v cestovním pase. Děti mohou cestovat pouze s vlastním cestovním pasem.

Cestovní pas bez strojově čitelných údajů a bez nosiče biometrických prvků, tzv. rychlopas, který je vydáván s dobou platnosti na 6 měsíců, nelze pro cestu do SAE použít.

Cestuje-li dítě do 18 let s rodičem jiného jména, je nutné doložit kopii rodného listu dítěte v angličtině.

Cestuje-li dítě do 18 let s prarodiči nebo jinými osobami, je nutné doložit podepsané prohlášení jednoho z rodičů, že s danou osobou může cestovat (souhlas rodiče v angličtině s uvedením tel. čísla).

Cestuje-li svobodná žena do 30 let, platí následující podmínky: do 18 let je potřeba souhlas rodičů jako u dětí, od 18 let není souhlas vyžadován.

Při cestách do SAE je dále vyžadováno cestovní zdravotní pojištění na celou dobu pobytu.

 

SAE - NA ZÁPADĚ PERSKÝ ZÁLIV, NA VÝCHODĚ OMÁNSKÝ ZÁLIV

Spojené Arabské Emiráty

 LETOVISKA

EMIRÁT DUBAJ Přestože se emirát Dubaj rozkládá na ploše pouhých 3.885 km2, v počtu obyvatel se řadí na druhé místo mezi sedmi Emiráty – žije zde 1,8 milionu obyvatel. Dubaj se stala synonymem bohatství a luxusu – turisté sem jezdí nejenom kvůli koupání na bělostné pláži Jumeirah, ale i za levným zlatem, obrovskými nákupními možnostmi a špičkovými golfovými hřišti. Příjmy, které se v Dubaji hromadí, nejsou zdaleka jen příjmy z ropy – 90% HDP činí z velké části obchod a reexport zboží, v posledních letech se přidaly i obrovské příjmy z turistiky. Dubaj se v posledních letech proslavila i impozantními stavebními projekty – prvním byla stavba sedmihvězdičkového hotelu na světě Burj Al Arab. Byl otevřen gigantický lyžařský areál, budují se 3 obrovské umělé ostrovy. Mezinárodní věhlas si získaly také významné festivaly a veletrhy (např. nákupní Dubaj Shopping Festival, který navštíví každoročně téměř 3 miliony lidí).

Spojené Arabské Emiráty

EMIRÁT SHARJAH - Sharjah díky své centrální poloze sousedí se všemi 6 emiráty, plochou i počtem obyvatel je na třetím místě. Emirát provází na jedné straně pověst kulturního centra Spojených Arabských Emirátů – naleznete zde množství muzeí a galerií, na straně druhé pak přísné dodržování islámských tradic – jako jediný emirát přísně dbá na absolutní zákaz prodeje alkoholu. Stejnojmenné hlavní město je zaklíněno při pobřeží Perského zálivu a tvoří velkou městskou aglomeraci s Dubají na jihu a Ajmanem na severu. Laguna se směrem do vnitrozemí rozšiřuje a vytváří jezero obklopené zelení – oblíbené místo k relaxaci.

EMIRÁT AJMAN - Pouhých 10 km severně od Sharjah leží nejmenší z emirátů – Ajman. I přes jeho malou velikost disponuje pobřežím dlouhým 36 km, které z větší části tvoří krásná písečná pláž napojující se na pláž emirátu Sharjah. V minulosti se Ajman spoléhal zejména na příjmy z rybolovu, avšak dnes je díky bezcelní zóně třetím v počtu průmyslových firem sídlících na jeho území. V tomto emirátu se můžete stále setkat s tradičním způsobem života, navštívit typické trhy, jak brázdí svými bárkami moře.

EMIRÁT RAS AL KHAIMAH - Nejsevernější z emirátů je mnohými považován za nejkrásnější. Dramatické panorama vyprahlého pohoří Hajar přechází do dun červeného písku, které končí v tyrkysově modrém moři, najdete zde poušť, moře, hory i úrodná údolí. Ras Al Khaimah sousedí s Ománem, který zabírá severní poloostrov Musandam. V Ras Al Khaimah se nachází důležitý přístav Mina Saqr, ale i úrodná údolí, kde se dobře daří zemědělství a která zásobují okolní emiráty zeleninou a ovocem. Důležitou roli hraje i rybolov. Ras Al Khaimah má díky strategické poloze u Harmúzského průlivu mnohem bohatší historii, než ostatní Emiráty. Ve středověku se zde nacházel důležitý obchodní přístav Julfar, kde se narodil jeden z největších Arabských mořeplavců Ibn Mádžid. Na území emirátu se zachovalo 75 starých strážních věží postavených z hliněných cihel nebo kamene. V hlavním městě naleznete starou pevnost, která dnes slouží jako muzeum; za procházku stojí i starý souk, který žije stejným poklidným tempem již desítky let. Vedle Dubaje a Abu Dhabí má Ras Al Khaimah třetí nejdůležitější dostihové závodiště pro velbloudy – závodí se vždy v sobotu od poloviny září do konce dubna a návštěva velbloudího dostihu stojí určitě za to. Nachází se zde i třetí největší aquapark Ice land.


EMIRÁT FUJAIRAH Emirát - zaujímá tzv. Východní pobřeží a omývají ho vody Ománského zálivu patřící k Indickému oceánu. Od ostatních emirátů jej odděluje pás vysokých Hajarských hor. Společně s emirátem Ras Al Khaimah patří k nejkrásnějším místům Spojených Arabských Emirátů – nádherné a čisté moře lemované bílým pásem pláží přechází do vysokých horských štítů, v některých částech pobřeží spadají vysoké hory přímo do moře. Naleznete zde zelené úrodné plochy, vodopády a prameny. Nejznámějšími jsou minerální léčivé prameny Madhab a Gamour Springs. Nenechte si ujít návštěvu hlavního města, které v sobě spojuje luxusní budovy pulzujícího moderního města s ospalou historickou částí, které vévodí stará pevnost.