NAVRCHOLU.cz

Madeira

zájezdy na MADEIRU můžete online vybírat zde

Madeira patří mezi celoročně vyhledávané turistické lokality. Stabilní teplé subtropické klima příliš nerozlišuje mezi ročními obdobími. Zásluhou teplého Golfského proudu, jenž ostrov omývá z jihu, tu panuje příznivé jarní klima po celý rok. Teploty se v průměru udržují na sympatických 22 stupních, teplota moře zhruba okolo 20 stupňů.

Ostrov se pyšní bohatou a nespoutanou přírodou, ze které se tají dech. Klienti obdivují skalnaté soutěsky, stezky vedoucí kolem typických zavodňovacích kanálů – tzv. levád, nekonečné množství úchvatných vyhlídek a jedinečnou floru. Ostrov je protkán relativně hustou sítí dobře značených turistických stezek.

Madeira   Madeira

Na ostrově se nachází 1 862 m vysoká sopka Pico Ruivo, která je zároveň nejvyšší horou celého ostrova. Madeira je souostrovím, stejně jako Kanárské ostrovy. Kromě samotného ostrava Madeira je osídlen pouze jediný ostrov Porto Santo, pověstný svými zlatými plážemi. Stačí se jen nalodit na trajekt, který vás dopraví na 37 km vzdálený ostrov. Ten skýtá devět kilometrů dlouhou pláž s jemným, žlutým až bílým pískem. Doporučujeme návštěvu hlavního města Funchalu. Přístavní město s kavárnami, bary, restauracemi i nočními kluby vás uhrane svou příjemnou atmosférou. Kromě historických památek, jako jsou například Katedrála Sé, klášter Santa Clara, stojí za vidění čtyři pevnosti, které kdysi chránily ostrov před nájezdy od moře. Milovníci přírody si nesmí nechat ujít úžasnou botanickou zahradu, ležící na kopci nad městem. Kromě úchvatných výhledů na město budete obdivovat bohatou floru ostrova. V těsné blízkosti se nachází park s velkým množstvím tropických ptáků, papoušků, pávů a také orchidejová zahrada.

Souostroví se běžně člení na 4 části:

  • Madeira (740,7 km2)
  • Porto Santo (42,5 km2)
  • Ilhas Desertas (14,2 km2)
  • Ilhas Selvagens (3,6 km2)

Hlavním a největším ostrovem je Madeira, na níž žijí téměř všichni obyvatelé souostroví. Na druhém obydleném ostrově, Porto Santo, žije necelých 4 500 obyvatel. Ostrovy Desertas jsou jakýmsi pokračováním východní části ostrova Madeira, od něhož je dělí 20 km vodní plochy. Touto úžinou proplouvají lodě do Evropy a také tudy pravidelně táhnou velryby, což bylo v dobách před vstupem Portugalska do Evropské unie základem zdejšího lovu a zpracování velryb. Bývalí velrybáři dnes pracují v Muzeu velrybářství v Caniçalu nebo v člunech provázejí turisty pozorující velryby. Souostroví je dobře pozorovatelné z celého jižního pobřeží Madeiry. Všechny ostrovy jsou přírodní rezervací, přísně hlídanou ochranáři. Žijí zde ptáci, ale nejvzácnějším chráněným živočichem je zde tuleň středomořský.

  CESTOVNÍ DOKLADY

Při turistických cestách na Madeiru platí pro občany ČR bezvízový styk. Občan ČR může cestovat do Portugalska na základě platného cestovního pasu nebo občanského průkazu, který je vybaven strojově čitelnou zónou a který nemá oddělenou vyznačenou část (t.j. bez odstřiženého rohu). Doklady by měly být platné minimálně po dobu plánovaného pobytu na území Portugalska. Děti mohou cestovat jen s vlastním cestovním dokladem. Držitelé cestovních pasů jiných států jsou povinni zajistit si potřebné doklady k cestě u příslušného velvyslanectví nebo konzulátu.

  MADEIRA

Madeira

Madeira   Madeira